Jak podłączyć ArcGIS 10 do Geoportalu

W uzupełnieniu dawnego wpisu o podłączaniu ArcGIS do Geoportalu dziś kilka słów o korzystaniu z zasobów geoportal.gov.pl w ArcGIS 10.

Aktualna lista serwisów WMS publikowanych przez Geoportal znajduje się na stronie:

http://geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms

 

Jak podłączyć ArcGIS 10 do geoportalu? Definiujemy połączenie w aplikacji ArcCatalog: Serwery GIS > Dodaj serwer WMS:

 

Następnie wpisujemy właściwy URL z linku powyżej  i klikamy Pobierz warstwy:

 

Klikamy OK i połączenie jest zdefiniowane:

 

Można od razu podejrzeć zawartość WMS w ArcCatalogu (niektóre serwisy WMS są widoczne dopiero przy sporym przybliżeniu (w dużej skali)):

 

lub otworzyć WMS w ArcMap i nakładać na niego własne warstwy, bądź pracować jak z każdymi innymi danymi (z uwagi na każdorazowe pobieranie zawartości przez internet odświeżanie będzie oczywiście wolniejsze):

 

Wpis zaktualizowany 7 listopada 2014 (link do adresów serwisów WMS).

19 przemyśleń nt. „Jak podłączyć ArcGIS 10 do Geoportalu

 1. Mam pytanie czy jest możliwośc zapisania danych z serwera wms tak aby wczytywac je z dysku a nie z serwera?

 2. Oczywiście, przez opcję File / Export Map zapisujemy do rastra aktualnie wyświetlany widok. Aby jednak obrazek posiadał dane georeferencyjne należy pamiętać o zaznaczeniu opcji „Write Worl File” przy rozszerzeniu jpeg lub tiff. Pozdrawiam!

 3. Również chciałbym prosić o tutorial usunięcia znaku wodnego. Czy jedyny sposób to ściągając obrazy na zakładkę, bo słyszałem, że można to zrobić prościej.

 4. Postępowałam jak w instrukcji powyżej i jedyne co mi się wyświetla to znak wodny z geoportalu, nie ma żandej mapy po przybliżaniu i oddalaniu również… bardzo proszę o pomoc

 5. studentka, jeśli chcesz oglądać topo to musisz wiedzieć dwie rzeczy:
  1) pokazuje skany tylko w dużej skali
  2) nie wszystkie miejsca mają pokrycie wszystkimi warstwami.

 6. Mam pytanko, podłączyłem ortofotomape do ArcMap w którym wcześniej stworzyłem poziomice, pytanie brzmi..jak podłączyć ortofotomapę tak abym w ArcScene? Zrobiłem model 3d terenu i chciałbym na niego nałożyć fragment ortofotomapy, z góry dziękuje.

 7. Witam,
  Przesiadłem się na 10.2 i mam problem z podłączeniem jak kolega powyżej – przy próbie pobrania warstw dostaję komunikat undefined error…
  Jakieś sugestie? Pomocy.

 8. Mam pytanko. Gdy wklejam adres WMS mapy BDOT (a także kilku innych map) pojawia się okno logowania. Dane logowania do mojego konta arcgis nie pasują (na pewno są poprawne, jestem aktualnie zalogowana w arcmapie). Bardzo proszę o pomoc. O jaką nazwę użytkownika i hasło może chodzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *