Kalibracja w ArcMap 9 – część 3: według sytuacji

Dane rastrowe w ArcMap możemy kalibrować również w oparciu o odniesienie do istniejących i prawidłowo zorientowanych w przestrzeni danych wektorowych jak i również rastrowych. W tej części przygotowana w kroku pierwszym mapa zostanie skalibrowana do danych wektorowych.

Jako dane mające być podstawą kalibracji można wykorzystać właściwie dowolne dane, w tym przypadku będzie to siatka odwzorowująca siatkę współrzędnych na kalibrowanej mapie. Dodatkowo kalibracja będzie przeprowadzona od razu w układzie 1992, a nie źródłowym 1965 w jakim jest wykonana mapa.

1. Pierwszym krokiem będzie zatem wygenerowanie siatki – na podstawie współrzędnych skrajnych konkretnego arkusza i znając również rozpiętość oczka siatki (w tym przypadku 1000m) można skorzystać z Fishnet, dodatku dla ArcGIS:

geoc1

geoc2

2. Kalibrację mamy wykonywać w 1992 zatem siatkę należy przeliczyć do tego układu. Jeśli zależy nam na dokładności korzystamy z dedykowanych rozwiązań, jeśli przybliżone przeliczenie nam wystarczy to zmieniamy układ odniesienia ramki danych na 1992.

geoc3

3. Do ArcMap wczytujemy raster przeznaczony do kalibracji. Z uwagi na to, że siatka jest we właściwych współrzędnych, a raster we współrzędnych skanera rozrzut lokalizacji między nimi może być spory. Powiększamy zatem mapę do zasięgu siatki.

4. Wywołujemy pasek narzędziowy Geoodniesienie (Georeferencing), wskazujemy właściwą warstwę do kalibracji.

5. W celu ułatwienia sobie pracy zaczniemy od „sztucznego” przeniesienia mapy w pobliże wygenerowanej siatki – pod przyciskiem Geoodniesienie (Georeferencing) znajduje się opcja Dopasuj do wyświetlania (Fit to display) – jej wybranie spowoduje wpasowanie kalibrowanego rastra do aktualnie wyświetlonego na mapie zasięgu.

geoc4

6. Teraz właściwa kalibracja – korzystając z narzędzia geob3 wskazujemy punkt na rastrze, a następnie odpowiadający mu punkt na wektorze. Tworzone w ten sposób pary punktów kontrolnych wiążą raster z przestrzenią. Umieszczenie dwóch pierwszych punktów w skrajnych końcach rastra (po przekątnej) znacznie ułatwi umieszczanie punktów kolejnych (program już na początku będzie w stanie wyliczyć właściwe proporcje i prawidłowo dopasuje wyświetlanie rastra).

7. Po umieszczeniu odpowiedniej liczby punktów można zapisać wynik kalibracji do nowego pliku, zdefiniować układ odniesienia, itp. (vide punkty 4-6 części drugiej).

20 przemyśleń nt. „Kalibracja w ArcMap 9 – część 3: według sytuacji

 1. A mapy zasadnicze?
  Czy ktoś wie w jakim odwzorowaniu sporządza się mapy zasadnicze w Polsce? i skąd wziąć współrzędne geograficzne, potrzebne do kalibracji..?
  Na arkuszu nie ma tych informacji.

 2. Witam! Czy byłaby możliwość wrzucenia opisu kalibracji na skalibrowaną już inną mapę, tzn. na dane rastrowe??

 3. @lechu:
  Dokładnie tak samo jak powyżej, tylko odniesieniem nie będzie siatka wektorowa, tylko inna mapa rastrowa. W samej kalibracji przyda się ustawienie przeźroczystości rastrów, bo inaczej trzeba je ciągle włączać/wyłączać (nie da się zobaczyć obu gdy się pokrywają)

 4. Witam,
  mam taki problem: Sporządzam Studium i plan miejscowy dla miejscowości koło Kłodzka. Z urzędu otzymałem mapy topograficzną i zasadniczą w formie geotiffów. Po zdefiniuwaniu układów współrzędnych(odpowiednio ’92 i ’65/4) mapki się ładnie wstawiły i zmozaikowały, tylko że zasadnicze są przesunięte o jakieś 300m względem topocraficznej. Dodam tylko że sprawdziłem – są dobrze wstawione (krzyże mają takie wsp. jak powinny, podobnie topo.) Co z tym począć? Potrzebuję, aby pasowały do siebie, tak abym mógł pracować jednocześnie na obu zbiorach danych. Czy RastTransPL może tu coś pomóc? czy może należy się za to zabrać z zupełnie innej strony?

 5. @Michał:
  To raczej przykład przybliżonego przeliczenia w locie przez ArcGIS, niż błąd danych. Najłatwiej to sprawdzić przeliczając mapę zasadniczą do PUWG1992 zewnętrznym programem (np. właśnie RastTransPL) i porównać to z automatycznym w ArcGIS (jak opisałem w innym wpisie: „układ 1965 (cztery pierwsze strefy) zdefiniowany jest w przybliżeniu, także do reprojekcji (transformacji) danych wektorowych i rastrowych do i z tego układu polecam stosować zewnętrzne oprogramowanie”)

 6. pracuje z ArcGISem i napewno będę zagądać tutaj w celu uzyskania jakiś wskazówek od bardziej doświadzconych kolegów i koleżanek:)

 7. mam zabrac sie za kalibracje zeskanowanych map gdzie podkładem jest materiał rastrowy…no i własnie mam pytanie jak ustawić tą przeźroczystość by podczas klibracji widoczne były oba rastry????

 8. Jak ustawię od razu układ 1992 we właściwościach ramki to jakoś skrypt fishnet nie chce działać poprawnie ponieważ wygenerowana siatka kwadratów w podstawie tworzy linię prostą a powinna być lekko skrzywiona – gdzie tkwi błąd ?

 9. Skrypt działa poprawnie, robi siatkę PROSTOKĄTNĄ w układzie 1992, to nie jest siatka współrzędnych (arkuszy) układu 1992, tylko siatka w układzie 1992

 10. Bierzesz współrzędne narożników siatki i ją rysujesz. W 1992 nie ma łatwej drogi, bo arkusze nie są symetryczne, tylko lekko trapezowe.

 11. A co w przypadku gdy połączono dwie bądź wiecej map w jedna w jaki sposób ją wtedy skalibrować (1:50 000, ukł 65 ) ?

 12. Mam pytanko… jak mam dodać dane do siatki? Mam dane(poligony) i musza one być wartości w tabeli atrybótów siatki a ich nie mam…Jak mam je przetrasnportować? To jest 6 wartsw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *